Наукові ресурси та пошукові системи

Відкриті наукові ресурси України

  • Наукова періодика України   це загальнодержавна платформа на базі Open Journal Systems (OJS), яка забезпечує процеси наукового видання України: редакційного опрацювання, публікації та післяпублікаційної підтримки. Ресурс видавничої служби УРАН.
  • Наукова електронна бібліотека наступних видань НАН України є бібліотекою відкритого доступу та забезпечує безкоштовний доступ читачів до наукової інформації в Інтернеті з правом читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, здійснювати пошук, посилатися на повнотекстові статті, індексувати, тобто використовувати її із законною ціллю без фінансових, юридичних і технічних перешкод, що відповідає Будапештській Ініціативі Відкритого Доступу.

Світові відкриті наукові ресурси

  • Directory of Open Access Journals (DOAJ)  – база журналів відкритого доступу, яка налічує понад 10 тис. журналів, що охоплюють усі галузі науки, техніки, медицини, соціальних і гуманітарних наук.

  • Directory of Open Access Books   доступ до 4589 академічних рецензованих книг від 155 видавництв з усіх галузей знань.  
  • ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – міжнародний реєстр унікальних ідентифікаторів учених, створений на некомерційній основі. ORCID підтримує постійний цифровий ідентифікатор автора, який розпізнає його серед інших наукових співробітників та забезпечує перехресні зв’язки між всіма об’єктами його професійної активності.
  • Elsevier – наукові журнали відкритого доступу видавництва.
  • ERIC (Educational Resource Information Center)  електронна онлайн-бібліотека досліджень та інформації в галузі освіти. Надає доступ до повних текстів більш ніж 2200 збірників статей з проблем освіти, а також містить реферати та описи статей із понад 1000 наукових журналів з освітньої тематики. Створена міністерством освіти США та відділом досліджень і розвитку в галузі освіти. 
  • ScienceDirect – це величезна колекція публікацій з різних наук: фізичні науки та техніка, науки про життя, науки про здоров'я, суспільні та гуманітарні науки. До бази даних входить 16 млн – публікацій, 39 000 – книг, 2500 – журналів. Цей сервіс знаходиться у постійному доступі, вчений може користуватися ним у будь-який час. Чим ScienceDirect відрізняється від Scopus? До Scopus входить до 5000 видавництв, тоді як ScienceDirect – це повнотекстова база даних видавництва Elsevier. У Scopus текст публікації може бути перекладений однією з 40 мов, у ScienceDirect – лише англійською. Глибина бази даних Scopus не обмежена, ScienceDirect – залежить від умов підписки. 

Вебінари про користування ScienceDirect:

  • E-LIS  найбільший міжнародний відкритий електронний архів з бібліотекознавства та інформаційних наук.
  • CogPrints – архів з психології, неврології, біології, лінгвістики, філософії та медицини, антропології та комп’ютерних наук.
  • InTech (Journals)  – 5 300 рецензованих книг з відкритим доступом.
  • Journals4Free – портал журналів з понад 7000 назв академічних журналів.

Пошукові системи наукової інформації

  • Open Ukrainian Citation Index (OUCI)  –  це пошукова система і база даних наукових цитувань, які виходять із усіх видань, які пропонують сервіс  Cited-by від Crossref  та підтримують  Initiative for Open Citations OUCI закликає спростити пошук наукових публікацій, звернути увагу редакцій на проблеми повноти та якості метаданих українських наукових видань, покращити представлення українських наукових видань у спеціалізованих пошукових системах (наприклад, Dimensions, Lens.org, 1findr, Scilit), що може розширити їхню читацьку аудиторію, дозволити бібліометристам вільно вивчати зв'язки між авторами та документами з різних наукових дисциплін, зокрема, в галузі суспільних та гуманітарних наук. 

  • BASE: Bielefeld Academic Search Engine  – одна з найбільших у світі пошукових систем, спеціалізованих на пошуку наукових документів відкритого доступу в Інтернеті. Оператором BASE є бібліотека університету Білефельд (Німеччина).
  • Google Scholar  – пошукова система, орієнтована на пошук наукової літератури за всіма галузями знань та всіма джерелами. Включає статті великих наукових видань, архіви препринтів, публікації на сайтах ЗВО, наукових товариств та інших наукових організацій. 
  •  WorldWideScience.org  – глобальна наукова пошукова система, яка проводить пошук інформації в національних та міжнародних наукових базах даних і порталах. 
  • Science Research Portal  – наукова пошукова система, яка проводить повнотекстовий пошук у журналах багатьох великих наукових видавництв, таких як Elsevier, Highwire, IEEE, Nature, Taylor & Francis та ін. Шукаєте статті та документи у відкритих наукових базах даних: Directory of Open Access Journals, Library of Congress Online Catalog, Science.gov і Scientific News.
  • FindArticles  – сервіс пошуку (діє від 1998 р.) понад 300 світових журналів та видання в галузі управління, економіки, інформатики, техніки, освіти, спорту, мистецтва тощо.