03 січня 2024

До 185-річчя від дня народження П. П. Чубинського (1839-1884), українського фольклориста, етнографа, поета, автора слів Державного Гімну України

Павло Чубинський – відомий вчений-етнограф, поет і журналіст, юрист, активний діяч українського національного руху на Правобережній Україні. "Слід, що його залишив він в етнографії, заслуги його такі великі, що їх вистачило б і на декількох професіональних вчених..." - писав літературознавець Хведір Вовк. 

 

До Вашої уваги віртуальний портрет "Павло Чубинський -  енциклопедист народного життя"


22 грудня 2023

ВИДАТНІ   УКРАЇНСЬКІ   НАУКОВЦІ

Провідник у царство ноосфери

(до 160-річчя від дня народження В.  Вернадського)

Володимир Вернадський — видатний природознавець, мінералограф і кристалограф, основоположник геохімії, біохімії, радіології, вчення про біосферу. Його наукова спадщина – унікальна, фундаментальна, багатогранна… Він – автор понад 400 наукових праць, опублікованих за життя, сотень інших, опублікованих пізніше і ще не опублікованих.

Пропонуємо Вам переглянути відеофільм "Володимир Вернадський вчений, що випередив час…"


18 грудня 2023

Митці «Розстріляного відродження» (Письменники-ювіляри)

130 років тому (13 грудня 1893 р.) народився Микола Хвильовий (Микола Фітільов), український прозаїк, поет, публіцист, представник «Розстріляного відродження».

Зазнав нищівної критики і звинувачення в антипартійності, «українському буржуазному націоналізмі», спробі відірвати українську культуру від російської». Був змушений публічно каятися і відмовлятися від своїх поглядів. Однак спроби писати в руслі «партійної лінії» були майже ізольовані від літературного життя.

13 травня 1933-го закінчення життя самогубством у Харкові на знак протесту проти свавільного беззаконня радянського тоталітаризму.

Пропонуємо  переглянути відеофільм   «Вбитий романтик…».


24 листопада 2023

Продовжуємо цикл бібліотечних коучингів для аспірантів та докторантів

Сьогодні проведена четверта  зустріч "Бренд науковця в цифровому середовищі".

Директорка бібліотеки розповіла аспірантам

1. що впливає на формування власного бренду науковця;

 2. як підвищити інформацію про науковця;

3. навіщо науковцю профіль?

4. унікальний ідентифікатор автора ORCID;

 5. профіль автора в Google Scholar;

6. соціальні мережі : Facebook, LinkedIn, Research Gate. 


17 листопада 2023

Сьогодні відмічаємо Міжнародний день студентів. Вітаємо наших здобувачів освіти!

Міжнародний день студентів, 17 листопада, було впроваджено на Всесвітньому конгресі студентів.

На жаль, фундаментом дати святкування стали трагічні події 1939 року. В Чехії під час мирної демонстрації один зі студентів був важко поранений поліцією. Отримані ушкодження були несумісні з життям і студент помер.

Його смерть викликала ряд протестів невдоволених студентів, що привернули увагу окупаційної влади, яка своєю чергою розв’язала питання у свій спосіб. Під час наради з Адольфом Гітлером було прийнято закрити всі вищі навчальні заклади Чехії на три роки.

Під час протестів багато студентів було арештовано, більшість з них було відправлено до концтаборів, деякі з них були розстріляні. Гуртожитки були окуповані, солдати виганяли студентів на вулиці в одних піжамах під час досить холодної погоди.

День, коли були вчинені найстрашніші злочини проти студентів, назавжди залишився в історії. Це сталося 17 листопада.

В 1941 році Міжнародна Рада Студентів вирішила встановити день пам’яті трагічних подій і вирішили зробити 17 листопада міжнародним днем всіх студентів. Пам’ятний день відзначали на рівні ООН.

В України свято офіційно було впроваджено Леонідом Кучмою в 1999 році.

 З того часу українське студентство має свій «професійний» день.


14 жовтня 2023

Сьогодні відбулася онлайн-зустріч декана психолого-педагогічного факультету Оксани Бабакіної з здобувачами 111, 212, 312 гр. заочного навчання першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спец. 013 Початкова освіта.

До зустрічі долучилася директорка бібліотеки Світлана Самойлова, яка провела екскурсію сайтом бібліотеки. Розповіла про послуги, електронні ресурси, які надає бібліотека:

  • електронного навчально-методичного комплексу освітніх компонентів;
  • цифрового репозиторію;
  • доступ до електронних версій періодичних видань;
  •  академічних пошукових систем;
  • віртуальних виставок тощо. 

Продемонструвала презентацію «Поради бібліотекара до написання дипломних та курсових робіт». 

Натисніть на зображення



06 листопада 2023

Продовжуємо цикл бібліотечних коучингів для аспірантів та докторантів.

Сьогодні проведена третя зустріч "Здійснення пошуку наукової інформації".

Пошукові системи

Директорка бібліотеки Світлана Самойлова розповіла які існують пошукові системи, про основні принципи роботи  систем у пошуку інформації, про техніки пошуку інформації в академічних пошукових системах.  Продемонструвала  як за ключовими словами шукати наукову інформацію в найпопулярніших пошукових системах.  


Наукові бази даних

Директорка бібліотеки розповіла чім відрізняються пошукові системи від баз даних. Як умовно поділити по деяких ознаках бази даних.  Показала  відомі бібліографічні бази даних: Web of Science, Scopus, розповіла про можливості  наукометричних  баз даних.

Продемонструвала як здійснювати  пошук  наукової інформації.